Što je MOOC (masovni otvoreni online tečaj)?

Autor: darko cek, 19. 8. 2015.

Skalabilnost koju omogućava IKT te razine i vrste komunikacije i kolaboracije koje omogućavaju alati društvenog softvera i društveni mediji (eng. social media) doveli su do sve raširenijeg fenomena - takozvanih masovnih otvorenih online tečajeva (eng. massive open online course - MOOC).

Radi se o tečajevima e-učenja otvorenog tipa temeljenih na teoriji konektivizma i umreženog učenja, u koje se svatko može uključiti na način i u mjeri u kojoj mu odgovara. Aktivnosti su strukturirane, ali polaznici sami odabiru hoće li u njima sudjelovati, a može ih pohađati gotovo neograničen broj polaznika (i po nekoliko desetaka tisuća!). Platforme na kojima se takvi tečajevi odvijaju najčešće su otvoreni sustavi i društveni mediji, a ne čvrsto strukturirani sustavi poput LMS-a.

Takve obrazovne programe danas nude i najveća i najprestižnija svjetska sveučilišta, poput Stanforda (npr. kolegij o umjetnoj inteligenciji) i MIT-a (MITx), a jedni od poznatijih autora (i začetnika) takvih tečajeva su i Kanađani George Siemens, Stephen Downes i Dave Cormier.

Također, takav obrazovni program od početka 2014. godine ponudio je i CARNet, organiziravši prvi Moodle MOOC. Na jesen ove (2015.) godine, CARNet će za zainteresirane, a u sklopu Inspiring Science Education projekta, ponuditi i ISE MOOC. Više informacija o tome biti će objavljeno putem CARNetovih informativnih servisa.

Za one koji žele saznati više toga pročitati o temi masovnih otvorenih online tečajeva, mogu to učiniti na sljedećim poveznicama:

George Siemens: MOOCs for the Win!
NY Times o MOOC-ovima: Instruction for Masses Knocks Down Campus Walls
Pridružite se i vi MOOC-u na http://change.mooc.ca ili https://www.coursera.org

Cijeli članak

« Ožujak 2024 »