Strategija odgoja i obrazovanja za sve uzraste u RH

Autor: darko cek, 7. 2. 2014.

Na stranicu ŽSV je dodan dokument koji pobliže objašnjava strategiju odgoja i obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Može se naći među dokumentima.

Nacionalno operativno tijelo za izradu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije
Radna skupina za rani i predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje
STRATEGIJA RAZVOJA RANOG I PREDŠKOLSKOG, OSNOVNOŠKOLSKOG I SREDNJOŠKOLSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA
SAŽETAK
rujan 2013.
Poštovane kolegice, poštovani kolege,
pred vama se nalazi sažetak prijedloga Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije koji se odnosi na rani i predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje. O prijedlogu Strategije sredinom rujna otvorena je javna rasprava koja će trajati do 15. studenog 2013. Svrha je javne rasprave prikupiti primjedbe i prijedloge svih zainteresiranih, a osobito članova profesionalne zajednice na kojoj počiva sustav i proces odgoja i obrazovanja: odgajateljica/odgajatelja, učiteljica/učitelja, nastavnica/nastavnika, stručnih suradnica/suradnika te ravnateljica/ravnatelja. Na temelju primjedaba i prijedloga iz javne rasprave formulirat će se konačna Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije.
Svrha je ovog Sažetka prikazati "veliku sliku" predloženih promjena. U njemu možete pronaći osnovne vrijednosti i načela od kojih one polaze, osnovna područja aktivnosti, glavne ciljeve i ključne mjere za njihovo ostvarivanje.
Integralni tekst Strategije dostupan je na mrežnim stranicama Vlade RH (www.vlada.hr) na kojima se nalazi i obrazac za komentare i prijedloge.
Iako je u izradi prijedloga Strategije sudjelovao značajan broj praktičara iz vrtića i škola, vaši komentari i prijedlozi su osobito značajni zbog nekoliko razloga. Ponajprije, odgoj i obrazovanje djece i mladih vaš su svakodnevni posao, pa vaše znanje i iskustvo predstavljaju značajan resurs za svako strateško razmišljanje o obrazovanju. Nadalje, cijeli niz promjena koje predlaže ova Strategija utjecat će, izravno ili neizravno, na vaš rad: stoga je važno ne samo da imate mogućnost reći što o tim promjenama mislite, već da na njih i utječete. Naposljetku, odgoj i obrazovanje ne zbivaju se u uredima Vlade, ministarstava ili agencija, već u vrtićima, školama i učeničkim domovima. Promjene u odgoju i obrazovanju stoga mogu uspjeti jedino ukoliko postanu dijelom njihove svakodnevne prakse čiji ste vi, uz djecu i učenike, ključni sudionici.

« Ožujak 2024 »